About us

About us

We are a non-profit research organization of social psychologists, data analysts, and service designers. We aim to help environmental iniciatives apply insights from behavioural science to support a society that thinks and acts sustainably.

Our Team

From the beginning we've been inspired by two streams of information:

0 %


Human caused climate change is happening

That many academics agreethat climate change is already happening and is mostly due to human activity.

Czech public still underestimates the severity of climate change in comparison with most European countries.

Even in 2021, Czechs care less about tackling climate issues than the rest of Europe. The differences become evident, among others, in results of Eurobarometer 513.

In Green Dock we unite academic precision with utility. We consult our work with world's leading academicswhile many of us already work as professional consultants in public as well as private sector. The today's climate situation and our devotion to help find solutions is what connets us.

We are a non-profit organization. All the recources we earn are invested right back in the developement of our activities and tackling climate change in the Czech Republic.

Our Team

Ondřej Kácha

Chief coordinator and adventurer. He founded Green Dock during his studies at Cambridge in an effort to share the knowledge about applied behavioural science in the Czech Republic as well.

Martina Chopart

Pracuje jako projektová manažerka evropských inovačních projektů v AMIRES s.r.o., kde se zaměřuje mimo jiné na strategie efektivní komunikace vědeckých výsledků a příležitosti pro technologický transfer. V roce 2022 založila iniciativu SABI Klimatické Výzvy, která podporuje udržitelné spotřebitelské chování. 

Jáchym Vintr

V Green Dock působí jako výzkumník. Absolvoval psychologii na FFUK se zaměřením na kvantitativní výzkum a sociální psychologii. Mimo jiné se věnuje inovacím v oblasti psychometrického testování.

Linda Soukupová

Junior koordinátorka, behaviorální designérka a studentka psychologie a filozofie na FF UK. V Green Dock se stará o hladký chod organizace. Mimo to působí jako lektorka prevence rizikového chování.

Bronislav Farkač

Researcher and postgraduate student at FSS MU. Bronislav is interested in investigating environmental activism through the perspective of social psychology. He also studies the human relationship toward nature at CU Environment Centre.

Michal Jirásek

Výzkumník na ESF MU. Věnuje se behaviorálním vědám ve strategickém rozhodování organizací a inovacím. Má rád sport a dobré čtení.

Adéla Becková

Vystudovala psychologii na FF UK. Věnuje se výzkumu v kognitivní psychologii, datové analýze a inovacím.

Dominika Benešová

Aktuálně působí jako juniorní výzkumnice, zaměřuje se na analýzu a prezentaci dat. Absolvovala Bc. program psychologie na FF UK, nyní studuje genderová studia na FHS UK. Zajímá se o možnosti zapojení psychologického výzkumu do řešení celospolečenských problémů a výzev, jako je udržitelnost. Mimo to se angažuje ve feministickém studentském spolku safe space kolektiv.

Eliška Skarolková

Designérka služeb a sociálních inovací. Vystudovala design pro udržitelnost na Savannah College of Art and Design. Kromě Green Dock pracuje jako UX designer v IBM, mentoruje, nebo přednáší o designových metodologiích. Ve volném čase jezdí na koni nebo se toulá někde v přírodě se svým psem.

Adéla Cuřínová

V Green Dock se zaměřuje na behaviorální design a na kvalitativní výzkum. Absolvovala magisterské studium behaviorální změny na UCL. Současně pracuje v sales ve start-upu Precismo. Mimo to se podílí na rozvíjení bsetwork.cz zvyšující povědomí o behaviorálních vědách v Česku.

Gabriela Pecharová

Green Dock's Expert Panel

Anthony Leiserowitz, PhD.

Founder and Director of Yale Program on Climate Change Communication

Sander van der Linden, PhD.

Director of the Cambridge Social Decision-Making Laboratory

Cameron Brick, PhD.

Assistant Professor of Social Psychology at University of Amsterdam