Evropské výzkumné konsorcium ESS-ERIC zveřejnilo první várku dat z 10. vlny mezinárodního průzkumu European Social Survey. Dotazník, který zodpověděly tisíce Evropanů ze 32 zemí, obsahoval i několik otázek na změnu klimatu. Jak podle něj vnímají klimatickou změnu Češi? A jak si stojí v porovnání se zbytkem Evropy?
Za posledních 5 let se vnímání klimatické změny v očích české veřejnosti výrazně proměnilo. V roce 2016 se například neobávalo změny klimatu 42 % Čechů. Podle posledních dat sesbíraných v roce 2020-22 se tento poměr zmenšil na 28 %.
Na optimismu snad jen ubírá to, že i letos se pravděpodobně Česko zařadí k národům, jejíž obyvatelé si ze změny klimatu dělají nejmenší starosti (viz vizualizace níže). Méně ustaraná společnost může představovat překážku při prosazování environmentálních politik: právě obavy veřejnosti ze změny klimatu jsou totiž jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují podporu státních klimatických opatření – alespoň u obyvatel západních zemí (1).
Data dále ukazují, že v české společnosti došlo k výrazné proměně ve vnímání osobní zodpovědnosti za řešení klimatické změny. I přesto, že se stále řadíme na spod pomyslného evropského žebříčku, téměř tři čtvrtiny Čechů se dnes cítí alespoň částečně zodpovědných za snahu o zmírnění změny klimatu. Toto zjištění představuje dobré zprávy pro české environmentální iniciativy. Právě pocit osobní odpovědnosti se totiž výrazně podílí na ochotě lidí angažovat se v pro-environmentálním chování (2).
Jak si na tom stojí Češi v porovnání s dalšími 25 zeměmi, které se průzkumu zúčastnily? Konsorcium ESS-ERIC plánuje zveřejnit zbylá data v průběhu tohoto roku. Po zveřejnění dat mapy zaktualizujeme.
Buďte první, komu dáme vědět, až do mapy doplníme další země
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru. Pošleme Vám link na naše aktualizované grafiky, jakmile evropský institut zveřejní data pro dalších 20+ zemí.
Přečtěte si naše zásady ochrany osobních údajů.