Co udržuje dobrovolníky v environmentálních organizacích angažované a spokojené? Na to jsme se zaměřili ve výzkumném projektu, jehož výsledky právě přinášíme.
V kvantitativním šetření jsme se dotazovali zástupců organizací a skupiny dobrovolníků, ale i zájemců o dobrovolné zapojení na otázky spojené s náborem, motivací a péčí o dobrovolníky v rámci organizace, což nám umožnilo srovnat jejich perspektivy. Na základě analýzy získaných dat jsme formulovali doporučení, které mohou organizacím pomoci v posílení dobrovolného zapojení současných dobrovolníků a zefektivnit nábor nových.
Zjistili jsme například, že
- organizace často při náborových aktivitách sází na své webové stránky. Podle výzkumu však mnohem více lidí začíná dobrovolničit díky pozvání od svých známých.
Proto doporučujeme
Rozvíjejte kompetence a motivaci svých existujících dobrovolníků mluvit o své činnosti s druhými. Jak to může konkrétně vypadat?
- Zvažte vytvoření role “dobrovolnických ambasadorů“ – existujících dobrovolníků, kteří informují o možnostech dobrovolničení ve vaší organizaci mezi lidmi své věkové a zájmové skupiny
- Uspořádejte neformální diskuze, kde zkušenější dobrovolníci sdílejí své know-how, jak potenciální zájemce do organizace přivést
- Pokud hledáte dobrovolníky přes své webové stránky, sdílejte na nich příběhy existujících dobrovolníků, ke kterým se lidé mohou vztáhnout.
Zajímají vás další klíčová zjištění a praktická doporučení pro posílení dobrovolného zapojení? Přečtěte si kompletní výzkumnou zprávu.